MPTS1210L075R
Mfr.Part #
MPTS1210L075R
Datasheet
MPTS1210L075R
Description
PTC RESET FUSE 8V 0.75A 1210
Stock
189
Current - Hold (Ih) (Max) :
750 mA
Current - Max :
100 A
Current - Trip (It) :
1.5 A
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
1210 (3225 Metric), Concave
Ratings :
Resistance - 25°C (Typ) :
Resistance - Initial (Ri) (Min) :
130 mOhms
Resistance - Post Trip (R1) (Max) :
400 mOhms
Time to Trip :
100 ms
Voltage - Max :
8V